Interní, diabetologická a obezitologická ambulance

MUDr. Sabina Pálová, Říčanská 1177, Jesenice – 252 50


Main menu: Aktuality | Úvod | Podrobné informace | Kvalifikace | Ceník | Kontakt

Podrobné informace o dietním programu

Jak probíhá vyšetření?

Při úvodním vyšetření probereme vaše zdravotní obtíže, jaké užíváte léky. Dále se zaměříme na to, jaké faktory vedly ke zvýšení vaší tělesné hmotnosti, jaké máte rádi jídlo, jaká je vaše současná fyzická aktivita a zda někdo v rodině trpěl obezitou. Vhodné je přinést k první konsultaci zápis jídelníčku včetně tekutin z posledního týdne.

Co je měření tělesného složení a k čemu slouží?

V průběhu vyšetření změříme vaší tělesnou hmotnost, výšku, vypočítáme BMI (body mass index), obvod pasu, boků, paže. V případě zájmu lze určit podrobné tělesné složení pomocí váhy Tanita. Na podkladě bioelektrické impedance (měření odporu tkání) lze zjistit kolik máte tuku, svalů, kostí v jednotlivých končetinách, na trupu, jaké je množství vašeho podkožního a útrobního tuku, jaké je množství vaší tělesné vody a jaký je váš klidový energetický příjem.
Z naměřených hodnot lze určit, jak přesně cílit vaší redukční dietu a fyzickou aktivitu. Vyšetření bioeletrickou impedancí nelze provést u pacientů s kardiostimulátorem a není doporučováno u těhotných žen.

Osobní dietní plán:

Společně vypracujeme osobní dietní plán = jak rychle má probíhat optimální snižování váhy, jakou zařadit fyzickou aktivitu, jak, kdy a co jíst. Vypracujeme rozpis, kolik a čeho máte sníst k snídani, k dopolední svačině, k obědu, k odpolední svačině a večeři.
Pacient si určí ve spolupráci s lékařem cílovou tělesnou hmotnost ( tj. kolik a v jakém časovém horizontu chcete zhubnout).

Musím zapisovat co sním a vážit?

V průběhu celého hubnutí je vhodné zapisovat, co sníte. Zápis jídelníčku slouží ke kontrole pro vás a také ke konsultaci ohledně úpravy stravy. Řada pacientů i po úvodním vysvětlení jídelníčku dělá celou řadu chyb v dobrém úmyslu. Proto je nutné znovu jídelníček probrat a upozornit na některé chyby (např. jíte v dobré víře šopský salát k večeři, ale balkánský sýr má velké množství tuku). V prvním měsíci je vhodné i potraviny vážit (než dostanete porce do „oka“). Pokud se vám vážit nechce, můžeme vás vybavit materiály, kde jsou všechny potraviny vyfoceny na talířku již v určeném množství a vážit tedy nemusíte.

Jak vypadá dieta? Co budu moct jíst?

V ceně úvodní konsultace jsou materiály o redukční dietě. Obdržíte materiály se základními potravinami a informacemi o nich. Společně podrobně probereme, co a kdy máte jíst. Nutné je jíst 5x denně, nevynechávat ani svačiny či snídaně. Důležitý je i dostatečný pitný režim – společně určíme kolik a jakých tekutin máte během dne pít. Probereme také metody přípravy potravin, můžeme vám dát další materiály s dietními a při tom chutnými recepty.

Nejsem zvyklý/á snídat ani svačit, vadí to?

Snídaně i dopolední svačiny jsou nutné. I pokud nejste zvyklí snídat lze nalézt typ snídaně, který vám bude vyhovovat, jak chuťově, tak i časově. Poměrně častá je pověra, že pokud snídáte, budete mít pak celý den větší hlad. Naopak , pokud nesnídáte tělo si vytváří rezervy tuku na celé dopoledne.

Je možné mít i svou vlastní dietu?

V případě, že pacient má zájem o individuální dietu, lze sestavit jídelníček na 1 nebo 2 týdny přesně pro pacienta, dle zjištěného množství tukové tkáně, stupně nadváhy , fyzického a pracovního zatížení. V úvahu je bráno samozřejmě i to, co vám chutná, či naopak nechutná. Pacient obdrží vlastní jídelní plán s přesnými porcemi potravin v gramech a některé recepty k jejich zpracování.

Kdy je potřeba kontrola a v čem spočívá?

Optimální je kontrola po zahájení redukčního programu po 1-2 týdnech. Ze studií vyplývá, že lidé, kteří mají častější kontroly, lépe a snadněji hubnou.
Kontrola spočívá v konsultaci jídelníčku, probrání možných chyb, doporučení vhodných změn, úpravě diety. Dále probíhá kontrolní změření tělesné hmotnosti. Ve 2-3 týdenních intervalech je vhodné kontrolovat tělesné složení a zjistit, zda dochází ke vhodnému hubnutí tukové tkáně a nehubnete zbytečně svaly.
Po úvodním 2 měsíčním programu jsou další kontroly dostatečné dle přání pacienta 1-2x měsíčně. Následně po dosažení cílové tělesné hmotnosti je vhodná kontrola po 6ti měsících, při váhovém přírůstku kdykoliv.

Je možná kontrola i po meilu?

V případě velkého časového zatížení pacienta je možné domluvit i kontrolu jídelníčku pomocí e-mailu. Pacient každý týden zašle svůj jídelníček, lékař mu napíše připomínky k dietě a návrhy k jeho změně. Vhodná je kontrola tělesného složení v ordinaci minimálně 1x měsíčně, aby se zabránilo nevhodnému úbytku svalové tkáně.

Neumím nakoupit vhodné jídlo?

V případě, že neumíte nakoupit nebo nevíte, jak nakoupit to správné dietní jídlo s vhodným složením je možné si individuálně domluvit „nakupovací hodinu“. V doprovodu lékaře můžete nakupovat v samoobsluze jídlo, které budete potřebovat během týdne dle vašeho osobního dietního plánu a konsultovat složení potravin a jeho následující přípravu.

Kolik času trvá vyšetření?

První vyšetření a změření trvá přibližně 60minut, změření tělesného složení s konsultací 30min, další kontroly trvají 30minut, nakupovací hodina trvá 60minut.